ianych błędów. Czasami ciężko jest poradzić sobie z problemami natury psychologicznej samemu, stąd odpowiednia opieka specjalisty może zdziałać cuda. Psychoterapia w połączeniu z leczeniem farmakologicznym to najczęściej proponowane leczenie w przypadku depresji i nerwic. Podczas gdy wielu pacjentów woli spotykać się z psychologiem indywidualnie, niektórym proponowana jest terapia grupowa. Polega ona na interakcji i nawiązywaniu kontaktu z innymi chorymi, od których można otrzymać wsparcie w bolesnym procesie leczenia. Terapia grupowa daje bardzo dobre efekty, często zmuszając pacjenta do wyjścia ze swojej strefy komfortu. Rozwoju umiejętności społecznych najlepiej dokonuje się w grupie, stąd ten rodzaj psychoterapii rekomendowany jest osobom, których problemy wynikają z zaburzeń interpersonalnych i braku akceptacji swojej osoby w społeczeństwie.
Terapia grupowa - co to takiego?
Terapia grupowa nie jest nowym wynalazkiem, ale dopiero niedawno zaczęto stawiać ją na równi z terapią indywidualną. Niegdyś uważano, że działa ona gorzej, jednak dziś badania i przeprowadzane na pacjentach ankiety pokazują jasno, że w niektórych przypadkach jest ona nawet skuteczniejsza. A na czym dokładnie polega i do kogo jest kierowana? Czym różni się od klasycznej terapii indywidualnej?
Jak wygląda grupowa terapia? Otóż polega na przeprowadzaniu spotkań grupowych. Jej uczestnicy, czyli pacjenci spotykają się regularnie w wyznaczonym przez terapeutę dniu (zazwyczaj o tej samej godzinie) razem z psychoterapeutą lub dwoma psychoterapeutami. To, jak przebiegają wizyty, zależy w głównej mierze od nich. Terapeuci prowadzący terapie grupowe są zwykle bardzo elastyczni i potrafią dostosować się do pacjentów, dostrzegając, jakie techniki działają na nich najlepiej i jakie zadania są przez nich najchętniej wykonywane. Psychoterapia grupowa przynosi szczególnie dobre efekty w leczeniu różnego typu zaburzeń społecznych. Chorzy mogą spotkać się ze sobą w komfortowych i bezpiecznych warunkach, by na spokojnie i powoli przełamywać lęki, a później wypracowane techniki wprowadzać do swojej codzienności.
Jeżeli czujemy że zaczynamy tracić kontrolę
Jeżeli czujemy, że zaczynamy tracić kontrolę nad naszym życiem, funkcjonujemy coraz gorzej, coraz częściej mamy depresyjne myśli oraz brak ochoty do działania, to wszystko jest znakiem, że pora już odwiedzić dobrego psychoterapeutę. Absolutnie nie należy się takiej pomocy wstydzić, bo jest to fachowiec jak każdy inny lekarz, a nie jest też żadnym powodem do wstydu, że od czasu do czasu, na pewnym etapie naszego życia, możemy potrzebować profesjonalnego wsparcia psychologicznego. Takie psycholog, co prawda nie rozwiąże za nas naszych problemów, ale nauczy nas odpowiednio stawiać im czoła i wtłoczy w nas siłę do codziennego działania.
Jeżeli chodzi o szeroko pojętą terapię psychiczną ze strony profesjonalnego psychologa, to taka terapia może mieć formę albo osobistą, jako psychoterapia indywidualna, ale może być to także terapia grupowa, prowadzona w towarzystwie innych osób. Terapia indywidualna zazwyczaj sprawdza się w przypadku osób wyjątkowo nieśmiałych, które dodatkowo mają wielki problem z mówieniem o swoich kłopotach i odczuwają duży wstyd. Terapia grupowa z kolei skupia się na grupach osób z podobnymi problemami, a jej zadaniem jest ukazanie każdej osobie oddzielnie, że nie jest sama w sytuacji, w której się znalazła.
Zalety psychoterapii grupowej
Jeżeli masz w planach skorzystać z pomocy psychoterapeutycznej, zapewne zastanawiasz się teraz, która jej forma będzie dla ciebie lepsza - czy psychoterapia indywidualna, czy może jednak ta grupowa. Zapewne kusi cię opcja pierwsza. Wolisz porozmawiać z terapeutą w cztery oczy i zwierzyć mu się ze wszystkich swoich problemów. Przemyśl jednak zapisanie się na terapię grupową. Sprawdź, czy coś takiego nie jest przypadkiem organizowane w twojej okolicy. Grupowa terapia może dać ci nawet więcej od terapii indywidualnej. Sam będziesz mógł się o tym przekonać, jeśli tyko się na nią zdecydujesz.
Skoro zapisujesz się na terapię, prawdopodobnie nie radzisz sobie z pewnymi problemami. A wiesz przecież, że o wiele łatwiej można znieść nawet najokrutniejsze lęki i nastroje, gdy jest się w grupie zaufanych i przyjaźnie nastawionych osób. Z takimi ludźmi spotkasz się na terapii grupowej. Wszyscy jej uczestnicy są do siebie podobni, bo zmagają się z problemy natury psychicznej. Terapia grupowa da ci szansę na nawiązanie bardzo wartościowych znajomości, a być może nawet na poznanie prawdziwych przyjaciół, którzy od tej pory będą cię wspierać. Jest to jej nieoceniona zaleta. Dzięki przyjaźni wszystko staje się prostsze.
Pierwsza jest znacznie popularniejsza ale nie
Szukając dla siebie odpowiedniej pomocy psychologicznej, łatwo można dostrzec, że istnieją dwie główne odmiany terapii - grupowa oraz indywidualna. Pierwsza jest znacznie popularniejsza, ale nie znaczy to wcale, że lepsza. Obie terapie mają swoje dobre i złe strony. Każda z nich może sprawdzić się w zupełnie innym przypadku.
Terapia grupowa polega na przeprowadzaniu spotkań z większą liczbą pacjentów naraz. Grupy najczęściej liczą sobie od czterech do maksymalnie kilkunastu osób. Częściej spotyka się grupy mniejsze od tych większych, bo mimo wszystko terapeuta musi być w stanie skupić się na każdym pacjencie z osobna. Ten typ terapii poleca się osobom, które cierpią m.in. na fobię społeczną lub nerwicę lękową.
Grupowa terapia dość ogólnie omawia problemy pacjentów i nie koncentruje się na żadnym z nich oddzielnie. Z tego powodu indywidualna psychoterapia może przynieść lepsze rezultaty w przypadku leczenia bardziej skomplikowanych lub złożonych schorzeń. Niektóre z zaburzeń psychicznych wymagają długiego zagłębiania się w historię i przeżycia pacjenta. Terapeuta musi odkryć, gdzie leży przyczyna problemu, by potem móc go rozwiązać. W takich przypadkach tylko terapia indywidualna jest w stanie zadziałać.